İyi bir logo tasarımı nasıl olmalıdır?

iyi-bir-logo tasarimi-nasil olmalidir

İyi bir logo tasarımı nasıl olmalıdır sorusunda yüzlerce farklı cevapla karşılaşmak mümkündür. Elbette logo temel bazı özelliklere sahip olmalıdır fakat tasarımla ilgili farklı görüşler belirtilebilmektedir. Tasarımcılar bu konuyla ilgili farklı bakış açılarına sahiptir. Bununla birlikte logo tasarımı ile ilgili farklı sorular kaşımıza çıkmaktadır. Örneğin

  • Logo mutlaka görsel içermeli midir? Sadece yazı kullanarak logo tasarlamak mümkün mü?
  • Detaylı logo mu daha iyidir daha düz çizimler mi?
  • Logo değiştirmek doğru mu?
  • Logo çiziminde nelere dikkat edilmelidir?

Logo tasarlatmak isteyen çok kişinin aklında bu ve benzeri çokça soru olmaktadır. Bizde bu sorulara 3 farklı tasarımcının gözünden cevap vermek istedik.

Sadece yazı kullanarak logo tasarlamak mümkün mü? Mutlaka görsel içermeli mi?

Logo mutlaka görsel içermeli diyen tasarımcımlar bunu şöyle açıklıyor. Logo yaptığımız işi, markamızı anlatan bir sembol, bir nevi markanın tabelası. Müşterimiz logoya baktığında mutlaka işimiz ile ilgili bir anlam çıkarmalı, açık veya subliminal mesajlar içermelidir. Sadece yazı kullanarak bunu sağlamak ise çok zor. İyi bir tasarımla müşterilerimize işimizi ve işimize bakış açımızı kolayca anlatabiliriz.

Diğer görüşe göre(ben de bu görüşü savunanlardanım) ise logo görsel içermek zorunda değil. Eğer iyi bir markaya sahipseniz, marka başlı başına bir logo oluyor. Kurumsal pek çok markanın logo yerine sadece isimlerini barındıran yazılar kullandığını görüyoruz. Hatta bazı yazı fontlarının kullanan markaların isimleri ile bile anıldığını görmekteyiz.

Logo sade mi? Karmaşık mı olmalı?

Bu soruyla ilgili de farklı görüşler ve uygulamalar mevcut. Bazı tasarımcılar ve kullanıcılar logoda markayı anlatan görseller bulunsun istiyor. Tüm nesneleri bir araya getirdiğinizde ise ortaya oldukça emek harcanan fakat karmaşık logolar çıkıyor. Bu şekilde çizilen logolar genellikle detaylı ve güzel bir görüntüye sahip oluyor. Buna bağlı olarak çizimi de çok daha zor oluyor. Özellikle birkaç yıl öncesine kadar çokça tercih edilen yöntem son yıllarda ise tercih edilmiyor. Kurumsal markalar genellikle sade logolar tercih ediyor veya mevcut logolarını sadeleştirmeye gidiyor. Bunun en önemli nedeni ise karmaşık logoların kullanım zorluğu. Bu tarz her yerde kullanılamıyor özellikle küçük ebatlarda detaylar birbirine giriyor ve sorun oluyor.

Dünya çapındaki pek çok markanın yıllardır çok basit çizgilerden oluşan logolar kullandığını görüyoruz. Aynı zamanda bu markalar logolarını yıllar içerisinde güncelliyor. Bu güncellemelerin büyük kısmında logolardaki gölge, çizim gibi detaylar azaltılıyor. Daha sade anlaşılması daha kolay logolar tercih ediliyor. Güncellenen logo genellikle eski logonun devamı da niteliğinde oluyor. Karmaşık logolar kullanan bazı markaların ise yıllardır kullandıkları logolarını değiştirdiklerine dahi şahit olmaktayız.

Özetle bizce iyi bir logo tasarımı nasıl olmalıdır?

Logo özellikle sektöre ve marka stratejilerine uygun olmalıdır. Belki de en önemlisi kurumsal kimliğinize uygun olmalıdır. Firmanın yapısı, çalıştığı sektör, hitap ettiği kitle logo belirlemede etkilidir. Logonun içerisinde markaya özgü bir hikaye barındırması da oldukça etkilidir. Sembolle tasarlanan logolarda markanın doğduğu yöre veya oluşum hikayesini barındıran çizgiler kullanılabilmektedir. Bazı logolarda gizli şekilde marka ismini barındırmaktadır. Bazı logolarda ise üstü kapalı mesajlar verilmektedir.

Tüm bu anlattıklarımıza dünya çapında bilinen birkaç logodan örnek verelim. Mesela dünya çapındaki bir alış veriş sitesinin logosunda ok işareti bulunmaktadır. Bu ok işareti dikkatli bakıldığında gülen bir yüz oluşturur. Bu mutluluğu temsil eder. Aynı zamanda işaret a harfinden z harfine doğrudur ve a’dan z’ye her şey anlamına gelmektedir.

İçinde isim bulunduran sembollere örnek vermek gerekirse belki de en iyisi ünlü bir otomobil markasıdır. Yuvarlak bir sembol olan markanın logosunda aslında markanın ismi yazmaktadır ve mükemmel bir şekilde işlenmiştir.

Dünya çapında bir kargo firması ise içerdiği mesajla oldukça iyi tasarlanmıştır. Aslında logoda sadece markanın ismi yazmaktadır. Dikkatli bakıldığında ise bir ok işareti oluşturduğu görülmektedir.

Logo markanın vitrinidir, görüntüsüdür, ilk imajıdır. Özellikle kurumsal kimlikle birleştirilen bir logo markaya değer katmaktadır.