Kurumsal kimlik çalışması nedir?

kurumsa-kimlik-calismasi-nedir

Kurumsal kimlik çalışması marka görünürlüğünün bir bütün halinde sunulması için yapılan çalışmalardır. Çalışmalar firmamın istekleri ve stratejileri doğrultusunda yürütülmektedir. Logo, tabela gibi temel elemanlardan tutun da şirket içi giyilen kıyafetlere kadar düzenleme yapılabilmektedir. Neler yapılacağı ve çalışmanın ne kadar sürec

eği ile ilgili bir yol haritası belirlenmektir. Belirlenen yol haritasına uygun şekilde planlama yapılarak çalışmalar bir süreç halinde yürütülmektedir.

Kurumsal kimlik çalışmasında neler yapılmaktadır

Yapılan çalışmalar ihtiyaç, marka bilinirliği ve büyüme politikası gibi durumlara bağlı olarak değişmektedir. Bunun yanında yeni oluşan bir marka ile mevcut bir marka üzerinde yapılan çalışmalarda aynı değildir. Kurumsal kimlik firmaya veya markaya özeldir, çalışmalarda özel olarak yapılmaktadır.

Kurumsal kimlik çalışması yapılırken temel amaç bir bütünlük oluşturmaktadır. Öncelikle markada olmasını istediğimiz özellikler belirlenmektedir. Sonrasında marka özelliklerine göre logo çalışması, kartvizit hazırlama ve kurumsal ürünlerin tasarımı gibi çalışmalar yapılmaktadır. En önemlisi sadece logo veya kartvizit tasarımıyla kurumsal kimlik oluşturmak mümkün değildir. Marka pek özelliği ile kurumsal kimliğe hitap etmelidir.

Bir örnek ile anlatalım. Bir kafe açmak istediğimizde önce kafenin hitap edeceği kitleyi belirlememiz gerekir. Daha sonra kitleye göre kafenin tasarımı, kullanılan renkler, sunulan yiyecekler gibi özellikler belirlenmektedir. Kurumsal bir görüntü oluşturmak isteniyorsa bu çalışmalar düzgün bir planlama ile yapılmalıdır. Kullanılan ürünler, renkler, dekorasyon bu planlamaya uygun ve hedef kitleye uygun şekilde seçilmelidir.

İşte kurumsal kimlik oluşturma da bu noktada başlamaktadır. Öncelikle kafenin özelliklerine uygun bir logo tasarımı yapılmaktadır. Bu oldukça önemlidir çünkü logo tabela, bardak, önlük gibi hemen her yerde kullanılmaktadır. Logo tasarlanırken marka yapısına uygun renkler, grafikler ve yazı fontları kullanılmaktadır. Böylece kafenin fiziksel görüntüsü ile logo tasarımı bir bütünlük oluşturmaktadır. Bu kurumsal görüntünün ilk adımıdır.

Daha sonra kartvizit, antetli kağıt, zarf gibi pek çok alanda kullanılan ürünlerin tasarımı yapılmaktadır. Tasarımda logo ile beraber uygun renkler, fontlar ve özellikler kullanılmaktadır. Sonrasında el ilanı, afiş veya broşür gibi tanıtım ürünlerinin tasarımları yapılmaktadır. Yapılan tasarım farklı zamanlarda farklı faaliyetler için kullanılabilmektedir. Mesela bir ay arayla gerçekleşecek iki farklı program için farklı afişler hazırlanmaktadır. Fakat hazırlanan afişlerin genel yapı itibariyle bütünlük oluşturması çalışmanın bir parçasıdır.

İsteğe bağlı olarak çalışma diğer ürünler içinde uygulanabilmektedir. Mesela kullanılan önlükler veya içecek sunulan bardaklar için bir görsel tasarım yapılabilmektedir. En basit şekliyle çalışanların kıyafetleri, firmanın araçları gibi alanlarda logo kullanılarak çalışma desteklenebilmektedir.

Kurumsal kimliğiniz ile kalitenizi gösterin

Kurumsal kimlik çalışması işinize ne kadar önem verdiğinizi göstermenin belki de en etkili yoludur. Markanızla ilgili her detayı düşündüğünüzü, markanıza değer verdiğinizi gösterir. Markanın bir düzene, bir standart bir yapıya kavuşmasını sağlar. Böylece müşterilerin ve hedef kitlenin bakış açısında önemli değişikler oluşturur.

Öncelikle detaylara verilen önem kalite algısını da artırmaktadır. Hagi sektör olursa olsun işin sunumunun güzelliği kalite algısını artırmaktadır. Hizmetin veya sunumun kalitesi satılan ürünün de kaliteli olduğu düşüncesini oluşturmaktadır. Özellikle ilk kez hizmet alan müşteriler için bu oldukça önemlidir. Kurumsal yapı müşterilerde güven duygusu oluşturmaktadır. Hizmet alınan yere olan güven marka açısından oldukça önemlidir ve marka değerine büyük katkı sağlamaktadır.