Sosyal medyada önüme konuştuğum şeyler çıkıyor.

sosyal-medyada-onume-konustugum-seyler-cikiyorSon zamanlarda en sık duyduğumuz cümlelerden biri sosyal medyada önüme konuştuğum şeyler çıkıyor. Bu nasıl oluyor? Beni takip mi ediyorlar? Aslında bu sorular bize sosyal medyanın gücünü de gösteriyor. Aynı zamanda neden sosyal medyada mutlaka yer almamız gerektiğini de açıklıyor. Önce bu durumu açıklayalım sonra ise neden sosyal medyada olmamız gerektiğini anlatmaya çalışalım.

İnternet sitelerinin neredeyse tamamı cookie adını verdiğimiz bir yapı kullanmaktadır. Böylece kullanıcıların site üzerinde hareketi, aramaları ve tıkladığı sayfalar takip edilmektedir. Alınan veriler doğrultusunda kullanıcıların ihtiyaçları ve istekleri kolayca takip edilebilmektedir. Özellikle kullanıcı deneyimine önem veren internet siteleri bu verileri doğrultusunda sürekli gelişmektedir. Bu sayede kullanıcılarına çok daha iyi hizmet verebilmektedir.

Arama motorları ve sosyal medya platformları da benzer yapıdadır. Yaptığınız aramalar, takip ettiğiniz konular ve benzeri tüm hareketler takip edilmektedir. Bu sayede kullanıcıya özel içerikler ve arama sonuçlar sağlanmaktadır. Örneğin arabalara ilgi duyan insanların karşısına araba ile ilgili içerikler çıkarılmaktadır. Benzer şekilde spor takip eden kullanıcıların karşısına da sporla ilgili içerikler çıkar.

Sosyal medyada yer almak önemli

Sosyal medyada yer almanın önemi de tam bu noktada ortaya çıkıyor. Çünkü sosyal medya kullanıcıları ilgi alanlarına yönelik içerikler ile karşılaşıyor. Kısacası size ait bir postu görüntüleyen kullanıcılar potansiyel müşterilerden oluşuyor. Yukarıda örnekten devam edelim. Spor ile ilgisi olan kullanıcı genellikle ilgilendiği spora dair içerikler ile karşılaşıyor. Spor malzemesi üreten veya satan kullanıcılar da aynı içeriklere sahip oluyor. Kısacası üretici, satıcı ve kullanıcı için ortak bir nokta oluşmuş oluyor.

Bir diğer önemli nokta sosyal medya içeriklerinin çok etkili olması. Bunun bir kaç nedeni var. Öncelikle gönderiler ile genellikle ilgi alanı olan kişiler karşılaşıyor. Diğer önemli faktör ise kullanıcı ile direk temas sağlanıyor. Bu durum sosyal medyayı televizyon reklamlarının bile önüne geçirebiliyor. Çünkü kullanıcının ilgisini çekecek içerik, kullanıcı aktif iken önüne çıkıyor , kullanıcı ile direk iletişim sağlanıyor.

Belki de en önemli nokta ise yoğun ve kalabalık kitlere kolayca ve masrafsız ulaşabiliyor olmak. Paylaşımların binlerce kişi tarafından görüntülenmesi ve takip edilmesi oldukça etkili oluyor.

Paylaşım yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Aslında bu sorunun cevabı başlı başına farklı bir içerik konusu fakat kısaca açıklamaya çalışalım. Öncelikle burada dikkat edilmesi gereken konu ne amaçladığımız. Mesela tanıtım içerikli bir paylaşım yapılacaksa resimlerin dikkat çekici ve özenle hazırlanması önemli. Sürekli paylaşım yapan firmalarda paylaşımlarda bir standart sağlamak da önemli bir konu. Mutlaka paylaşımların özenle hazırlanması, üretilmesi gerekiyor. En kaliteli ürün dahi özensiz şekilde paylaşıldığında kendisi gösteremeyebiliyor. Kullanılan resimlerin, tasarımların, içeriklerin kaliteli ve özenli olması gerekiyor.